8 Yıldır Gençlerin İlk Fırsatı Oluyoruz!

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat ile
Türkiye'nin farklı coğrafyalarındaki üniversitelerden yeni mezun olan gençlere ilk iş fırsatlarını verirken STK'lara da nitelikli genç iş gücü imkanı sunuyoruz.

Genç istihdamında fırsat eşitliği için çalışıyoruz

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin lider yatırım şirketlerinden biri olan Esas Holding‘in, sosyal fayda odaklı yatırım birimi Esas Sosyal olarak 2015 yılından bu yana, gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ölçülebilir etki yaratıyoruz. Üniversite isminin yeterince bilinmemesi nedeniyle istihdama geçişte fırsat eşitliğine ihtiyaç duyan gençlerin güçlendirilmesine odaklanan ve bu zaman kadar 30 bini aşkın başvuru alan Esas Sosyal programlarımız ile gençlerin donanımlı, kendinden emin ve farkındalığı yüksek bireyler olarak profesyonel hayata adım atmasını amaçlıyoruz.

 Bu hedef doğrultusunda Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar” mottosuyla hayata geçirdiğimiz Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezun Programları etrafında oluşturulan ve aralarında kurumsal ve ayni destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı 4.000 kişilik geniş ekosistem ile gençlerin gelişimine katkı sağlıyoruz.

Genç istihdamı alanında yaptırdığımız araştırma sonuçlarına göre; üniversite mezunu gençlerin mezun olduktan sonra karşılaştığı en büyük sorunun deneyim ve referans eksikliği olduğu görülmüştür. Özellikle az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin daha fazla fırsat eşitsizliği ile karşılaştıkları ve ortalama 13 ay işsiz kaldıkları tespit edilmiştir. Gençlere yapılan yatırımın hem bugüne hem de geleceğe yapılan yatırım olduğu inancıyla, ilk sosyal yatırım alanımızı gençlerin istihdamı olarak belirledik. Bu vizyonla, işverenlerce daha az bilinen devlet üniversitelerinden mezun olan gençlerin okuldan işe geçiş sürecini desteklemek üzere 2016 yılında başlattığımız Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile genç istihdamında fırsat eşitliği sunmaya devam ediyoruz.  

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı sayesinde işverenlerce daha az tercih edilen devlet üniversitelerinden yeni mezun olan gençler, akranlarıyla eşit olarak değerlendirme şansı yakalarken ekosistemin önemli bir parçası olan sivil toplum kuruluşlarına (STK) ise nitelikli ve eğitimli genç iş gücü fırsatı sunuyoruz. Program kapsamında Esas Sosyal olarak katılımcıların tüm eğitim maliyetini üstlenirken katılımcıların maaşlarını, Esas Holding ile Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın vizyonunu paylaşan kurumsal destekçiler ile birlikte karşılıyoruz. Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamında bugüne kadar; çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum yararına çalışmalar yürüten STK’larda istihdam ediliyor. Program katılımcıları; STK’ların kurumsal iletişim, kaynak/sponsorluk geliştirme, insan kaynakları, mali ve idari işler, finans/muhasebe, bilgi teknolojileri, satın alma, iş geliştirme ve etkinlik yönetimi gibi fonksiyonel departmanlarında 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışıyor. 

ŞEVKET SABANCI VİZYONUYLA

İLK FIRSATLI OLMAK İÇİN…

STK  olarak programdan yer alabilmek için

Genç  olarak programdan yer alabilmek için