Katılımcı Adayları için Başvuru Kriterleri

Dikkat: Her aday yalnızca 1 pozisyona başvuru yapabilir!

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamındaki STK’larda 2023 döneminde çalışmak üzere başvuruda bulunan adayların aşağıdaki kriterleri karşılamaları beklenmektedir:

Herhangi bir devlet üniversitesinden 2022 Haziran ayı ve sonrasında mezun olmuş olması
Diploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100'lük sistemde 65 puan ve üzeri olması
Daha önce tam zamanlı bir işte çalışmamış olması (Stajlar bu kapsamda değildir)
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
Programa katkıda bulunabilecek ve yararlanabilecek niteliklere sahip olması

İlk Fırsat Adayları

İlanları inceleyebilir, ilgilendiğiniz pozisyon için başvuru yapabilirsiniz.
  •  Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı'nın 2023 aday başvuruları, 16 Mayıs - 18 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.
  • Her aday sadece 1 kuruma/pozisyona başvuru yapabilmektedir.
  • Program kapsamında seçilen katılımcıların işe başlama tarihi 1 Eylül 2023'dür.
İlanları Görüntüle ve Başvur

Adaylar İçin Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru Süreci

Staj veya yarı zamanlı çalışma deneyimi olan yeni mezunlar programa başvuru yapabilir. Fakat tam zamanlı çalışma deneyimi ve önceden tam zamanlı işe giriş kaydı olan adaylar programa katılamazlar.
Türkiye'deki tüm devlet üniversitelerinden mezun gençler başvuru yapabilmektedir. Devlet üniversitelerinin listesi için ODTÜ-URAP 2021-2022 listesi incelenebilir.
Evet. Kurumlar ilanlarında tercih edilen /önerilen bölümlerini yazmaktadır. Ancak, aranan nitelikler ve iş tanımını kendinize uygun görürseniz başvuru yapabilirsiniz.
· Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ve program kapsamında iş birliği yapılan STK'lar hakkında araştırma yapın
· Başvuruya açılmış olan tüm pozisyonları inceleyin
· Yetkinliklerinize, becerilerinize ve kariyer planlarınıza uygun olan işe başvurun
· Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurduğunuzdan emin olun
Diploma notunuz 100 üzerinden 65 ve üzeri ise programa başvuru yapabilirsiniz. Mülakat sürecinde transkriptiniz istenecektir.
Unvan farklılığı kurumların politikaları ve organizasyon şemasına göre farklılık göstermektedir. Ancak, İlk Fırsat kapsamında açılan tüm pozisyonlar yeni mezun ve kapsamlı iş deneyimi olmayan gençlere uygundur. Başvuru yaparken pozisyonların unvanlarından çok, kurum amacını ve görev tanımını incelemeniz faydalı olacaktır.
Hayır. Bir aday sadece 1 kurum ve 1 pozisyona başvuru yapabilir.
Programa kabul edilmeniz için üniversiteden mezun olmanız gerekmektedir. Mülakat sürecinde diplomanız sizden istenecektir.

Değerlendirme Süreci

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 2023 aday başvuruları 15 Mayıs 2023'de başlayacaktır. Alınan başvurular Esas Sosyal ve STK’lar tarafından değerlendirilecektir. Bir sonraki aşamaya geçen adaylarla online görüşme yapılacak, başarı ile tamamlayan adaylardan kişilik envanteri doldurması istenecektir. Son aşamaya geçen adaylarla ikinci online görüşme yapılacaktır.
Programa başvuru yapan tüm adaylara olumlu/olumsuz geri dönüş yapılmaktadır.
Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 2023 dönemi değerlendirme sonuçları Ağustos 2023'de belli olacaktır.
Mülakatlara katılım, taşınma ve barınma ile ilgili masraflar katılımcıya ait olacaktır.
Gençler, programa kabul aldığı STK'nın genel merkezinde çalışacaktır. Programa seçilen katılımcılar 12 ay boyunca istihdam edilecektir.
Kabul edilen adaylarla öncelikle Esas Sosyal iletişime geçerek programa davet mektubu yollayacaktır. Daha sonra çalışacağı STK iletişime geçerek iş teklifini yapacaktır ve katılımcıdan işe giriş işlemlerini yapmak için gerekli evraklar istenecektir.
Programa kabul edilen katılımcılar Ağustos 2023'de 2 günlük bir oryantasyon etkinliğinde bir araya gelerek tanışacak ve İlk Fırsat Akademisi etkinlikleri kapsamında eğitimleri başlayacaktır. Oryantasyon detayları için katılımcılar ayrıca bilgilendirilecektir.

Programın Şartları

Tüm İlk Fırsat Katılımcıları, program kapsamında belirlenen aynı maaş tutarını alacaklardır. Adaylar, mülakat sırasında bu konuda bilgilendirilecektir.
Evet. Tüm katılımcılar yasal olarak işe başladığı kurumun bordrolu çalışanı olacak ve sigorta işlemleri yapılacaktır.
Yol, yemek, özel sağlık sigortası vb. yan haklar STK'ların kendi inisiyatifindedir. STK, kendi çalışanına sunduğu hakları, katılımcılara da sunmaktadır. Adaylara mülakat sürecinde bu konuda detaylı bilgi verilecektir.
Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 8. Dönem (2023) Katılımcılarının işe başlama tarihi 1 Eylül 2023'dür.
İş hayatı için gerekli olan kritik becerileri geliştiren ve 250 saati aşkın eğitim modelleri içeren İlk Fırsat Akademisi faaliyetlerine katılımı zorunludur. Katılmayanlar program katılım belgesi ve referans mektubu alamayacaktır. Katılımcıların, İlk Fırsat Akademisi kapsamındaki eğitim masrafları Esas Sosyal tarafından karşılanmaktadır.
Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 8. Dönemi (2023), 23 Ağustos 2024’te tamamlanacaktır.
Katılımcılar, işe başlarken programı tamamlayacaklarına dair bir taahhütname belgesi imzalar. 12 ayı tamamlamadan işlerinden ve programdan ayrılan katılımcılar, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan katılım belgesi ve referans mektubu almaya hak kazanamazlar.

Program Sonrası

Evet. Programı tamamlayan katılımcılar, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Mezunlar grubunda yer alarak sürdürülebilir ekosistemin parçası olmaya devam etmektedir.
Hayır. Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı, yeni mezun gençlere 12 aylık bir deneyim kazandırma, okuldan işe geçiş programıdır. Katılımcıların program sonrasında çalıştıkları STK’da görev yapıp yapmamaları katılımcı ve STK’nın ortak kararına bağlıdır.
Program süresince deneyim kazanacaksınız, eğitimlerle iş dünyası becerilerini geliştireceksiniz ve çalışma hayatında başarılı birçok insanla tanışma şansı yakalayacaksınız. Bu süreçte edineceğiniz bağlantılar daha sonraki kariyeriniz için size yardımcı olacaktır. Ayrıca Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 12 aylık sürecini tamamlayan katılımcılara bir katılım belgesi ve referans mektubu (Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı imzalı) verilecektir.